
Nyáron nem kell korán lefeküdni, hisz másnap akár délig is lehet aludni! Legalább egy-két éjszakát tegyetek különlegessé a nyáron, csináljatok valami rendhagyót a srácokkal! Játékok nyári éjszakákra
# Tipp 1: Kemping a kertben – sátorozás otthon
Sátorban aludni egy külön élmény. Apával sátrat állítani, matracot fújni, és egyáltalán közösen kiköltözni, rendkívül izgalmas egy óvodás, kisiskolás lurkó számára! Közösen készítsétek be a sátorba a kincseket, kedvenceket, szúnyogriasztót, hálózsákot, elemlámpát, ami csak fontos lehet a kisfiadnak! Amikor pedig eljön a lefekvés ideje, figyeljétek a sátortetőn átszűrődő fényeket, hallgassátok az éjszakai neszeket, madarak, bogarak, ágak hangját! (Hacsak nem fárasztottátok ki napközben nagyon alaposan a gyerkőcöt, akkor ne csodálkozz, ha első körben nem fog tudni elaludni! Annyi érdekes és félelmetes dolgot fog találni, hogy órákig tud majd kérdezősködni!)
# Tipp 2: Csillagleső játékok
Ha a jövő csillagásza rejtőzik gyermekedben, akkor egy derűs nyári éjszakán ő maga fogja kérni, hogy vizsgálódhasson az égbolton. Ha van távcsövetek, akkor most elővehetitek, nézzétek meg közelebbről is a csillagokat! Aztán indulhat a verseny:
- Ki találja meg a legfényesebb csillagot?
- Ki tud megnevezni több csillagképet?
- Ki ismeri jobban a bolygókat (soroljátok fel sorrendben a bolygókat, melyikről mit tudtok, melyik miért különleges)?
Folytasd a sort! Mit tudtok még a csillagokról, bolygókról?
# Tipp 3: Árnyjátékok
Akár egy elsötétített szobában, akár a kertben kezdődhet a játék: a legegyszerűbb, ha egy elemlámpa fényében formáljátok különböző állatokat utánzó formára a kezeteket. Ha van vetítőtök, akkor még könnyebb dolgotok van, akár reggelig is folytathatjátok a próbálkozást.
Ha a kezetek nem elég, akkor papírból kivágott formákkal is lehet árnyékokat vetíteni a falra. Ha nagyon belejöttök, egész hosszú történetet kerekíthettek, sok-sok szereplővel, sokféle tárggyal (ebben az esetben már napközben érdemes elkezdeni a készülődést, tervezni, rajzolni, majd kivágni a papírfigurákat).
# Tipp 4: Bátorságpróba (közös játék unokatestvérekkel, szomszédokkal)
Nagyobb gyerekek, vagy felnőttek lehetnek egy-egy állomás vezetői, a gyerekek pedig kipróbálhatják magukat a sötétben.
A gyerekek életkorához szabjuk a helyszínt, útvonalat, távolságot és elsősorban a feladatokat. Vigyázz! A nagyobbak is képesek nagyon megijedni egy váratlan hangtól, vagy egy rejtekhelyről hirtelen előugró felnőttől!
Éjszaka is kereshetnek kincseket a gyerekek, célba dobhatnak a sötétben, gyűjthetnek valamilyen előre megbeszélt termést – az a lényeg, hogy sötétben tartózkodjanak, közben lássanak, halljanak valami félelmeteset.
Kisebbeknek elég, ha megszólal egy csengettyű, ha eléjük sétál egy bohóc, a nagyobbaknál már lehet próbálkozni oroszlánüvöltéssel, vagy a fáról leugró szellemmel is! (Felnőtt mindenképpen legyen a gyerekekkel, hogy segíteni tudjon, amikor megijed egy lurkó!)
# Tipp 5: Kertmozi
Ehhez a mókához igazán érdemes összefogni a szomszédokkal. Egy jó nagy szabad falfelület, vagy egy vetítővászon (lepedő?) szükséges a vetítéshez, na meg persze a kivetítő, a többi kellék biztos, hogy minden háztartásban megtalálható. Székeket, üléseket lehet sorba rendezni, a gyerekek készíthetnek belépőket (még egy kis zsebpénzt is begyűjthetnek, ha a felnőttek pár forinttal tényleg megveszik a jegyet), lehet otthon is kukoricát pattogtatni, üdítőt készíteni, és amikor kellőképpen besötétedik, kezdődhet a mozi a kertben!